Od 16 stycznia 2018 roku serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii studentów II roku kierunku Kulturoznawstwa pt. "Odbicia Rzeczywistości".
Zdjęcia pokazują ulotne chwile uwiecznione okiem aparatu. W tym przypadku otaczającą nas rzeczywistość odbijającą się w lustrach, oczach, myślach... Zdjęcia są kolorowe, czarno białe, makro i mikro, ich różnorodność pokazuje nietypowe postrzegania świata przez studentów Wydziału Humanistycznego AGH.
Do 13 grudnia br. w Klubie Profesora AGH można oglądać wystawę fotograficzną "Frida i Diego. Niech żyje życie!". Wyjątkowa ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających barwną historię pary meksykańskich artystów: Fridy Kahlo i Diego Riviery oraz łączącej ich miłości.
Wśród prezentowanych na wystawie prac można zobaczyć dzieła wielkich fotografów, takich jak: Edward Weston, Guillermo Kahlo czy Manuel Alvarez Bravo. Zdjęcia pokazują dzieciństwo i młodość Fridy oraz Diego, ich burzliwy związek, a także różne wydarzenia historyczne i polityczne, których byli świadkami.
W październiku br. w Klubie Profesora odbyła się wystawa malarstwa Tadeusza Łukasiewicza.
Tadeusz Łukasiewicz urodził się w Pradze (z pochodzenie Ormianin). W latach 1960-1969 studiował w ASP w Krakowie na Wydziałach Architektury Wnętrz oraz Form Przemysłowych. Pracował w Liceach Sztuk Plastycznych w Wiśniczu i w Krakowie oraz w Krakowskim Domu Kultury "Pod Baranami". Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Świetny kolorysta. Poeta. Pisze wiersze i eseje. Prace podpisuje pseudonimem Tigran.
"KSZTAŁTY MYŚLI" czyli ekskluzywna przepustka do wnętrza duszy artysty, to wystawa obrazów Wandy Izabelli Wilk i Ireny Podolak.
Rok temu, dwie krakowskie malarki, byłe członkinie Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej, uparcie poszukujące przestrzeni do wyrażania myśli, marzeń i lęków, połączyła twórcza wrażliwość, skutkując otwarciem wspólnej pracowni artystycznej, gdzie malarstwo, rzeźba, rysunek i poezja, nieustannie się uzupełniają. Podążając drogą ekspresjonizmu i abstrakcji, w STUDIO ZAKĄTEK realizują swoje artystyczne wizje, przenoszą je na płótna, drewno, tkaninę... celowo balansując pomiędzy barwą i kształtem, pragną zatrzymać odbiorcę choć na moment by oderwać go od pędzącej rzeczywistości i skłonić do chwili refleksji nad sacrum... nad profanum... nad ulotnością chwili.
Prezentowane na wystawie obrazy stanowią tylko niewielką część twórczości i są zaproszeniem do zapoznania się z pozostałymi pracami.
"KSZTAŁTY MYŚLI"
czy ta świadomość jest rzeczywista?
czy kluczę we śnie
urojonym?
głowa pijana wciąż od pytań
sny dziwne krążą
niczym wrony...
czy widzisz kształty takie same?
czy stąpam po tej samej ziemi?
gdzie jest granica wyobraźni?
czy umiem myśli w słowa zmienić?
a jeśli zaraz wszystko zniknie?
nicością żywię się
bezwiednie?
bo jestem wędrującym cieniem
co raz pojawia się
raz blednie...?
W.I.Wilk - 2016
Zapraszamy na wystawę do Klubu Profesora AGH od 8 maja do końca czerwca br.
W marcu i kwietniu zapraszamy na wystawę prac Elżbiety Kuźniar pt "Genesis"
Elżbieta Kuźniar - Studia na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, ukończone dyplomem z malarstwa z wyróżnieniem w 2004. Laureatka kilku nagród także międzynarodowych. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych (USA, Niemcy, Holandia, Belgia, Ukraina, Włochy, Polska, Wielka Brytania, Słowacja, Francja, Węgry), zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych w Krakowie, Krośnie, Zakopanem, Skoczowie, Wadowicach, Łodzi - Akwarele i inne duperele - wystawa tkaniny i obiektów była wystawą towarzyszącą 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi w 2013r. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych jak i publicznych m.in: The textile-collection of the Szombathelyi Képtár mini-textiles, Węgry / Association Histoires de Boites a Couture, Francja/ IFC, Department of Art and Art History, Alabama, USA/ Fiber Art Jersey Girl, New Jersey, USA/Musee des Beaux ? Arts de Tournai, Tournai, Belgia/ S.A.C.S- Quiliano, Savona, Włochy/ Muzeum Rzemiosła, Krosno / Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź/ Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia/Architects of Air, Wielka Brytania. W swoich działaniach artystycznych najchętniej zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową, obiektami (filc, papier, metal), wikliną.
"W swoich pracach podkreślam najbardziej inspirujące mnie zagadnienia tj. kolor, kształt i faktura.
Swoje działania malarskie koncentruję wokół materii i materialności, a język abstrakcji, figuracji, kodyfikacji kulturowej jest mi bardzo pomocny.
W pracach przeważnie dążę do pewnej syntezy. Uproszczenie formy i przekazu przejawia się
w warstwie semantycznej prac. Tematami, zagadnieniami, którymi się interesuję i interesowałam w sposób szczególny to sacrum, badanie transcendencji i przestrzeni niepoznawalnej, dotyczącej człowieka i jego spraw, ale także nieograniczoności natury (natury rzeczy) i zjawisk fizykalnych. Moje obrazy jak i obiekty malarskie powstają w wyniku inspiracji naturą, cyklicznością funkcjonowania przyrody (zjawiskami fizycznymi lub geologicznymi), duchowością natury, niejednokrotnie poszukuję w niej treści symbolicznych, którą przetwarzam na język sztuki. Inspiracja naturą i zamiłowanie do tych materiałów które są pochodzenia naturalnego skłoniły mnie do tworzenia prac z surowców tj. papier, len, bawełna, filc, wiklina. Moje prace powstają z zamiłowania do tworzenia.
Genesis ? to tytuł cyklu prac malarskich, powstałych w wyniku interpretacji pierwotnej koncepcji Stworzenia świata. Koncepcja Stworzenia świata jako akt z pogranicza sacrum ? profanum, materializacja niematerialnego stała się dla mnie pewnym źródłem artystycznych poszukiwań, intrygującym wydarzeniem, szczególnie ważnym procesem materializacji niematerialnego. Mistycznego procesu formowania się materii.
Intryguje mnie to pierwotne mistyczne wydarzenie będące prapoczątkiem, które inicjuje powstanie materii, a także egzemplifikuje współistnienie rzeczywistości materialnej i duchowej"
Elżbieta Kuźniar
Od 19 stycznia 2017 r. zapraszamy na wystawę czarno-białej fotografii "Cień Miasta". Zdjęcia wykonali studenci II roku kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego.
"Czym jest miasto dla każdego z nas? Dla jednych miejsce pracy, zamieszkania bądź edukacji. Dla innych wymarzona utopia w której mamy nadzieje zrealizować wielkie marzenia, plany i karierę. Znajdą się pewnie też tacy dla których to po prostu skupisko wielkich budynków zamieszkałe przez ludzi codziennie duszących się zniszczonym powietrzem. Jednak rzeczą niezaprzeczalną jest to, że miasto stanowi w dzisiejszych czasach centrum kultury i rozrywki. Można tu zobaczyć i doświadczyć rzeczy niezwykłych nawet w rzeczach najzwyklejszych". Tak piszą o sobie studenci i o tym też mówią ich fotografie.
W lilstopadzie oraz grudniu br. zapraszamy do obejrzenia wystawy prac Anny Muni.
Anna Munia - ukończyła slawistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako dziennikarka prasowa (Tygodnik Podkarpacie) i telewizyjna (Studio Krosno, Telewizja Rzeszów). Obecnie na emeryturze. Malarstwem zajmuje się od dawna, po bardzo poważnym samokształceniu. Maluje farbami olejnymi, akrylowymi i akwarelami.
Ponad dwadzieścia razy wystawiała swoje prace indywidualnie, po wielokroć zbiorowo - w kraju, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach, także za granicą. Jest laureatką artystycznych konkursów, z nagrodami głównymi i wyróżnieniami. Wiele swoich dzieł ofiarowała na aukcje charytatywne.
Prowadziła zajęcia z dziećmi uzdolnionymi, wprowadzając w tajniki rysunku i malowania akwarelami, pastelami, farbami zdobiącymi szkło.
W październiku zapraszamy na wystawę ikon Grupy Twórczej Mirofory z OKK Wola Duchacka Wschód oraz Grupy Twórczej Deesis z Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie. Autorzy: Halina Bujko, Bożena Janus, Małgorzata Mamak, Maria Mędrala, Lidia Mucha, Dorota Pietrzyk, Maria Potępa, Joanna Racka, Jadwiga Ratajczak, Lucyna Stanisławczyk, Irena Szwałko oraz Grażyna Fijałkowska, Bożena Góralczyk i Anna Janik.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Zofii Baszczuk "Ptaki są obok nas".
Od 30 marca br. zapraszamy na wystawę malarstwa Pana Piotra Tofila.
Piotr Tofil (1953), studia na wydziale wzornictwa warszawskiej ASP pod okiem profesorów Jacka Sempolińskiego i Krystiana Jarnuszkiewicza, indywidualne studia scenograficzne. Liczne indywidualne wystawy w Polsce, Luksemburgu, Szwecji i Niemczech. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Stosowane techniki to: suche pastele, pastele olejne. Tematem prac kwiaty, żywe nie cięte, podglądane pod światło, pełne zachwycających form, rytmów i koloru, oraz abstrakcyjne pejzaże, senne scenografie...
"Światło i przestrzeń oraz ich wzajemne oddziaływanie fascynują mnie od dawna, a kwiaty oglądane pod słońce, ich nieprawdopodobny urok, jest tego kwintesencją. Nie maluję kwiatów martwych, bukietów w wazonach czy okolicznościowych wiązanek, skazanych przez człowieka na krótki żywot. Interesują mnie kwiaty żywe w ich naturalnym środowisku, kwiaty w porannym słońcu, pokryte kroplami rosy albo ich długie cienie w promieniach kończącego się dnia" - Piotr Tofil
"Fotografowanie jest niczym mrugnięcie. Chcemy uwiecznić poruszający nas moment, zanim powieka, niczym migawka zamknie się, by już nie zobaczyć tego ponownie" - tak mówią o swojej wystawie "Chwile ulotne" studenci II roku Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym AGH. Ich fotografie można oglądać w Klubie Profesora w styczniu i lutym br. Wernisaż zorganizowany 21 stycznia 2016 r., stanowił kulminację pracy studentów podczas zajęć z przedmiotu "Animacja i Zarządzanie w Kulturze". Ćwiczenia te realizowane na Wydziale Humanistycznym, w sposób teoretyczny i praktyczny przygotowują młodych ludzi do pracy na rynku kultury. Wernisaż uświetnił występ zespołu "We Stay for Tomorrow".
Prowadzący: dr Ewa Augustyniak
Grupa Plastyczna "ZDRÓJ" działa przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Obchodzi w roku 2015 Jubileusz 30 - lecia swojej działalności. Wystawa prac grupy 25 września 2015 w Domu Kultury IX Dzielnicy Budapesztu Kispest była inauguracją jubileuszu. Grupa liczy obecnie 33 osoby - artystów nieprofesjonalnych z terenu gminy i województwa (także Czernichów, Kraków, Jaworzno). Pierwszym opiekunem artystycznym grupy był artysta malarz Marian Konarski, człowiek-legenda: malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta, filozof. Kolejnymi opiekunami byli Jacek Konarski ? artysta malarz i Andrzej Kozera - artysta, znany animator sztuki. W roku 2004 Prezesem Grupy został wybrany Jan Widyna ? był jednym z członków założycieli. Od 2010 Prezesem Grupy jest Renata Wacławik-Wróbel. Początkowo ideą Grupy było, aby jej członkowie nie byli twórcami profesjonalnymi, z czasem Grupa zaczęła skupiać także plastyków i absolwentów uczelni artystycznych, oraz twórców zajmujących się innymi, niż malarstwo, dziedzinami sztuki (np. rzeźba w drewnie, tkanie na kanwie, koronkarstwo, kaligrafia, ceramika, decoupage, robienie kwiatów z bibuły i kompozycji kwiatowych, zielarstwo). Grupa Plastyczna Zdrój za całokształt pracy otrzymała statuetkę - Nagrodę Burmistrza Gminy Krzeszowice ŹRÓDŁO SUKCESU 2014 w kategorii kultura i sztuka.
We wrześniu oraz październiku zapraszamy na wystawę malarstwa Pani Ewy Skrzek. Wystawę można oglądać w Klubie Profesora.
Ewa Skrzek urodziła się w Krakowie. Z zawodu jest farmaceutką. Szczególne jej zainteresowanie to ziołolecznictwo. Od najmłodszych lat w wolnych chwilach rysowała i malowała. W latach 1987-1991 była członkiem twórczej grupy WALOR przy Krakowskim Domu Kultury "Pałac Pod Baranami". W latach 2006-2010 należała do twórczej grupy "Pod Paletą" przy Dworku Białoprądnickim. Obecnie od 2012 r. należy do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej. Bierze udział w wystawach zbiorowych oraz wystawia indywidualnie. Stosowane techniki to: olej, akwarela, pastele olejne. Tematem jej prac są pejzaże, portrety, martwa natura. W swoim malarstwie stara się również przedstawić urodę rodzinnego miasta i jego niezwykłą architekturę.
Zapraszamy na kolejną wystawę malarstwa Pani Profesor Marii Kamieńskiej-Żyły. Wystawę można oglądać w czerwcu oraz lipcu 2015 r. w Klubie Profesora.
W marcu 2015 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Anny Klinik-Osuch pt. "Boston w Krakowie i Kraków w Bostonie".
Anna Klinik-Osuch jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autorka lubi podróże i przyrodę. Te tematy zawsze chętnie rejestruje, kiedyś na światłoczułej kliszy, a dziś techniką cyfrową. Aparat fotograficzny jest Jej nieodłącznym towarzyszem, ma go zawsze przy sobie. Podróżując po świecie, Autorka stara się propagować w odwiedzanych miejscach swoje rodzinne miasto - Kraków, jego zabytki i kulturę. Autorka uczestniczyła wielokrotnie w konkursie fotograficznym "Jeden dzień z życia miasta" organizowanym przez Muzeum Historii Fotografii. W konkursach tych wielokrotnie zdobywała nagrody: w 2003 (cykl zdjęć "Łagiewniki"), w 2008 (cykl zdjęć "Zalipianki") i 2010 roku (cykl zdjęć "Rydlówka").
W styczniu 2015 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa oraz rysunku Izabeli Chmielińskiej-Zbrożek.
Artystka ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie olejne i rysunek. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych Francji, Niemiec, Japonii, Szwecji, USA i Polski.
W listopadzie 2014 r. zapraszamy na wystawę malarstwa, rysunku i poezji Marii Baster-Grząślewicz.
Maria Baster-Grząślewicz jest doktorem fizyki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i wieloletnim nauczycielem akademickim Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od młodości pasje naukowe i społeczne łączy z różnymi formami wypowiedzi artystycznej: malarskiej, teatralnej, filmowej, literackiej. Uważa, że istotą sztuki jest ekspresja, umiejętność wyrażania własnych emocji i własnego stosunku do rzeczywistości. W obrazach, chociaż często zawierających elementy realistyczne, stara się raczej przedstawiać ideę obiektów niż ich fotograficzny opis, raczej wyrażać własne przeżycia w zetknięciu z przedmiotami i ludźmi niż rejestrować obiektywne obrazy zdarzeń. Uprawia różne techniki malarskie: olej, pastel, akryl, ale szczególnie lubi tusz i techniki mieszane.
W październiku br. zapraszamy na wystawę malarstwa Pawła Małoty.
Paweł Małota uprawia malarstwo jako hobby od 1999r. Wcześniej przez kilkanaście lat zajmował się fotografią, a obecnie zajmuję się tą dziedziną również zawodowo. Malował w różnych grupach i warsztatach malarstwa, począwszy od kursu w Śródmiejskim Domu Kultury, później w Klubie Kultury Paleta pod okiem artysty plastyka Stefana Berdaka. Artysta należy do Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich oraz od niedawna do Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej uczestnicząc w licznych wystawach zbiorowych. Równolegle od czasu do czasu pisze wiersze.
We wrześniu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Wandy Wilk.
Wanda Wilk pracę twórczą rozpoczęła w 2000 r. Maluje kwiaty, portrety, martwą naturę. Brała udział w kilku wystawach indywidualnych oraz w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w licznych plenerach i konkursach.
Ewa Augustyniak
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie pracownik Wydziału Humanistycznego AGH, członek Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.
W czerwcu będziemy oglądać jej 10. wystawę autorską pt."Wodne impresje". Zawiera ona tym razem fotografie w żaden sposób nie przetworzone komputerowo. Zdjęcia przywodzą na myśl malarskie prace impresjonistów, pełne słońca i ulotnych chwil.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Jana Piaskowskiego, którą można oglądać do 27 maja 2014 r.
Jan Piaskowski
Urodził się w 1964 r. w Krakowie. Ukończył Studia na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej. Rysowanie i malowanie były zajęciami, które towarzyszyły autorowi od najmłodszych lat. Już jako 9-letni chłopiec brał udział w konkursach plastycznych, jednak dopiero po ukończeniu studiów poważnie zajął się malarstwem. Pierwszymi pracami były kopie obrazów Picassa i Cezanne. W swoich pracach autor stara się zwracać szczególną uwagę na wydobywanie głębi w przedstawionych kompozycjach, drugim założeniem jest odnajdywanie i ukazanie piękna. Z tego powodu w swojej twórczości stosuje wiele technik: rysunki walorowe, rysunki tuszem, pastele, gwasze. Wystawa w Klubie Profesora AGH jest jedenastą indywidualną ekspozycją prac rysunkowych i malarskich autora.
W marcu i kwietniu zapraszamy na wystawę fotografii Urszuli Wilk pt. "Kolory Indii".
Urszula Wilk
Urodzona w Chorzowie. Absolwentka I LO im .J. Słowackiego w Chorzowie oraz Policealnego Studium Reklamy Handlowej w Katowicach. Dyplom z wychowania plastycznego uzyskała w Krakowie, w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne zdobyła kończąc studia podyplomowe z informatyki w szkole w katowickiej Akademii Ekonomicznej oraz z nauczania blokowego z zakresu przedmiotów humanistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie (filia w Katowicach).
Nauczyciel dzieci oraz młodzieży gimnazjalnej w chorzowskim Zespole Szkół Sportowych nr 2, gdzie od wielu lat uczy plastyki i informatyki. Prowadziła również zajęcia z edukacji estetycznej ze studentami Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Mysłowicach oraz warsztaty dla nauczycieli z zakresu integracji sztuk w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu. Uprawia malarstwo olejne, pastel, grafikę i fotografię. Z pasją podróżuje, podziwiając zabytki Europy oraz egzotyczne rejony Azji i Ameryki.
Wystawy zbiorowe i indywidualne malarstwa i fotografii: Chorzów, Katowice, Kraków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Kargowa.
W Klubie Profesora AGH interesującą wystawę fotografii zatytułowaną "Kolory szarej rzeczywistości" zaprezentowali studenci II roku Kulturoznawstwa WH AGH. Czy rzeczywistość musi być szara, nudna i prozaiczna? Studenci Wydziału Humanistycznego udowadniają, że wcale tak być nie musi. Na wystawie pokazali przedmioty, postacie oraz miejsca ze swojej codzienności, która jest barwna, wyjątkowa i niepowtarzalna. To kolory, z których składa się nasze życie, które towarzyszą nam na co dzień. Jak piszą studenci autorów łączy jeden kierunek studiów, ale różnią pasje, poglądy, wartości czy nawet poczucie humoru. Ich światy wydają się być zupełnie odmienne, co potwierdzają wykonane przez nich zdjęcia, różnorodne i niepowtarzalne. Każdy z pewnością znajdzie fotografię, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Zdjęcia odznaczają się dużą różnorodnością - od krajobrazów, przez martwą naturę, po codzienne obiekty i sytuacje. Fotografie często bardzo oryginalne i twórcze pokazują indywidualne spojrzenie na świat każdego z autorów. Wernisaż który odbędzie się 23 01 wzbogacony zostanie piękną oprawa muzyczną w wykonaniu studentów tego kierunku. Młodzi i jakże zdolni ludzie uczą się jak zawsze w Akademii.
Dr Ewa Augustyniak
na podstawie prac studentów
W listopadzie i grudniu br. serdecznie zapraszamy do Klubu Profesora na wystawę fotografii prof. Davorina Kerekovića.
Profesor Davorin Kereković urodził się w Zagrzebiu. Przez wiele lat zajmował się urbanistyką. Autor jest zaangażowany w odnowę zabytków światowego dziedzictwa kulturowego, takich jak Katedra w Zagrzebiu, Katedra w Szybeniku oraz rzeźba starożytnej Grecji i Rzymu. Od wczesnej młodości pasjonuje się różnymi dziedzinami sztuki. W obszarze jego zainteresowań są fotografia, rzeźba, design mebli i urządzanie wnętrz. Szczególną uwagę poświęca projektowaniu mebli z marmuru i kamienia. Prace autora prezentowane są na licznych wystawach w Polsce. Od wielu lat angażuje się we współpracę polsko-chorwacką. Między innymi jest współorganizatorem corocznej konferencji "GIS Odyssey".
We wrześniu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Zofii Baszczuk pt. "Kraków moje miasto".
Zofia Baszczuk urodziła się w Krakowie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej Wydziału Zootechnicznego. Rysowała i malowała zawsze, ale dopiero na emeryturze mogła w pełni oddać się swojej pasji. Początkowo malowała suchymi pastelami, w 2010 roku zaczęła malować obrazy na płótnie, najczęściej olejem (namalowała ich już około 340). Są to zarówno portrety, jak też kwiaty i pejzaże, czasem zwierzęta. Od początku 2010 roku jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej, organizuje wystawy indywidualne i bierze udział w wystawach zbiorowych. W 2009 roku wydała tomik wierszy: "Liryczny sztambuch", w roku 2011 tomik pt.: "Jeszcze wczoraj..." a w 2013 tomik "Kolory życia" Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczo Artystyczno Literackiego, Grupy Poetyckiej Każdy i Formacji Szesnaście. Publikowała wiersze w Almanachu i w Lamelli.
We wrześniu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa dr hab. Marii Kamieńskiej-Żyły, prof. AGH.
Dr hab. Maria Jadwiga Kamieńska-Żyła, prof. AGH jest absolwentką Chemii UJ. Pracowała w Polskiej Akademii Nauk zajmując się biochemią i wirusologią, a następnie przez długie lata była pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej wykładając ergonomię. Do Jej szczególnych zainteresowań należą: rysunek, malarstwo oraz muzyka. Szczególną pasją Pani Profesor jest malarstwo, a najczęstszym tematem pasteli są pejzaże, kwiaty i zwierzęta.
Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii poświęconą światowej konferencji Computing in Cardiology 2012, którą zorganizowała Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej AGH. Na zdjęciach widzimy twarze o egzotycznych rysach wyrażające skupienie, zaciekawienie, poszukiwanie? Zobaczymy naukowców szacownych uniwersytetów na sali obrad, na bankiecie, ale także w tańcach regionalnych i rywalizacji podczas gry miejskiej. Ujrzymy osoby związane z problematyką serca poprzez komputer jak po raz pierwszy, nieśmiało próbują wziąć serce w dłonie. Zobaczymy Aulę wypełnioną po brzegi podczas sesji zamykającej obrady i młodych organizatorów, u których po zakończeniu obrad radość dominuje nad zmęczeniem.
Dzięki konferencji nawiązano współpracę z University of Glasgow, INSERM-U121 Lyon, MIT w Bostonie, Johns Hopkins University w Baltimore, a AGH stała się marką rozpoznawalną wśród kardiologów na świecie. Wystawa prezentowana będzie w czerwcu oraz lipcu br.
Zapraszamy na wystawę prac Barbary Dzikiewicz-Obrąpalskiej.
Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska ukończyła studia na wydziale malarstwa krakowskiej ASP. Zaprojektowała liczne mozaiki, płaskorzeźby i witraże. Ulubione tematy to portrety i pejzaże. Otrzymała nagrodę za obraz w konkursie "Kraków 1977" i wyróżnienie za grafikę w konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca - Kraków 1972. Autorka wiele podróżuje, uwielbia przyrodę - piękno tego świata. Od 2004 r. jest prezesem Zwierzynieckiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich.
Muzyka, literatura, sztuki piękne zawsze odnosiły się do serca i umysłu i te naprawdę wielkie dzieła trafiały tam bezbłędnie, bo trafiały do naszych marzeń.
Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska
Zapraszamy na wystawę malarstwa Józefa Mularczyka. Ekspozycja potrwa do 6 marca br.
Józef Mularczyk urodził się 14 lipca 1916 roku w Witkowicach na Morawach, gdzie jego ojciec pracował w fabryce zbrojeniowej. W 1920 roku jego rodzina przenosi się do Tarnowa. Od dzieciństwa zawsze lubił rysować i malować - w Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego wspólnie ze starszym kolegą Tadeuszem Kantorem tworzą scenografię do szkolnego teatru... W 1934 spotykają się ponownie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Po wojnie przenosi się do Lęborka, gdzie zakłada muzeum archeologiczne oraz szkołę muzyczną. W 1955 roku przeprowadza się do Zakopanego, gdzie mieszkał i tworzył przez 20 lat. Od 1974 roku do końca życia mieszkał w Bochni. Jego prace trafiły do wielu krajów - Australii, Holandii, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Są również w wielu kolekcjach w Polsce. Najchętniej na obrazach uwieczniał górskie i morskie krajobrazy. Zmarł w Bochni 29 maja 2009 roku.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Ewy Kapturskiej pt. "Piękno, które dostrzegłam".
Ewa Kapturska przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2002 r. - już będąc na emeryturze. Od 2005 należy do Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej, ulubionym tematem prac malarskich są pejzaże, ale nie tylko. Przez 26 lat była pracownikiem Kwestury AGH.
W grudniu b.r. zapraszamy na wystawę grafik Emilii Gąsienicy-Setlak pt. "Artefakty".
Emilia Gąsienica-Setlak (ur. 1986 w Zakopanem) - studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Dyplom z aneksem z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi w 2011 r. Pracuje jako pedagog z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Wystawy indywidualne: Galeria ARTPARK, Zakopane, 2003; Galeria MOK POD ANIOŁEM, Rabka-Zdrój, 2005; Herbaciarnia HERBA THEA, Kraków, 2009; Galeria STRUG, Zakopane, 2010; Klub Artystyczny FACE2FACE, Kraków, 2011; Galeria LAMELLI, Kraków, 2012; BEST WESTERN PREMIER Hotel, Kraków, 2012
"Grafika to piękna i uniwersalna, choć wbrew pozorom wymagająca forma wypowiedzi. To język emblematów i mocnych akcentów, ale i intymnych nieraz niedomówień. Upodobany przez twórców hałaśliwej reklamy wizualnej i komentatorów problematyki społecznej, może jednak służyć zupełnie innym celom. Wyrazista mowa linorytu czy zmysłowość akwaforty - odpowiednio użyte - potrafią z powodzeniem odzwierciedlać ulotne emocje, fascynacje pięknem natury czy wydawałoby się niepozornymi przedmiotami, mogącymi w oczach wprawnego obserwatora urosnąć do rangi symbolicznej. Grafika ma tą jeszcze zaletę, że znakomicie utrwala to, co z natury nietrwałe - wspomnienia. Zebrane razem i wyrażone wizualnym językiem, tworzą zbiór swoistych eksponatów, świadków minionych chwil, rzeczy i przeżyć. To moje artefakty. Podobnie jak Waldemar Łysiak w książce "MW" staram się z ich pomocą zbudować własne, graficzne muzeum pamięci i wyobraźni. Łączą je w całość - ja i moje wspomnienia. Są jak pamiętnik, który snując swoją opowieść, zaprasza do podróży." EGS
W grudniu 2012 r. zapraszamy na wystawę malarstwa Marii Teresy Gabryś. Maria Teresa Gabryś z zawodu jest chemikiem. Malowaniem zainteresowała się na początku 2007 r. Maluje głównie w technice "olej na płótnie" a tematami są pejzaże, postacie oraz martwa natura.
11 października 2012 r. odbył sie wernisaż wystawy Ewy Słobodzian pt. "Wyświetlenia". Podczas wernisażu gościnnie wystąpił Mario Abbate, wykonawca tradycyjnej muzyki neapolitańskiej. Tematem wystwy jest pejzaż. Inspiracją do wystawy był fragment wiersza Andrzeja Topczyja pt. "Wyswietlenie":
"Jeszcze nie tak dawno
Przed rokiem
Przed miesiącem
Przed południem
Przed ostatnią chwilą..."
Wystawa jest czynna do 30 października 2012 roku.